top of page
0F1A6572_.jpg

                                                                                          SASHA STRUNIN

 

Urodziła się w rodzinie o artystycznych konotacjach. Ojciec - Igor Strunin to wieloletni solista-baryton Teatru Wielkiego

w Poznaniu a jej matka –Vita Nikołajenko była ulubioną przez Krzysztofa Pendereckiego odtwórczynią roli Ubicy w jego operze „Ubu Król". Dziadek -Strunin senior był fotografem i reżyserem teatralnym, zaś jej ukochana babcia Nelli – aktorką teatralną.

 

Wokalistka odebrała staranne wykształcenie w ogólnokształcącej szkole muzycznej (klasa fortepianu) oraz pobierając lekcje śpiewu najpierw u swojej mamy, towarzysząc rodzicom w ich pracy na poznańskiej scenie operowej, a następnie szkoląc swoje umiejętności w klasie wokalnej znakomitej Marzeny Osiewicz (wykładowcy Policealnego studium piosenkarskiego im. Czesława Niemena).

 

W styczniu 2006 roku jako młodziutka nastolatka, wraz z grupą The Jet Set wystąpiła w preselekcjach Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenkę oraz nagrany do niej teledysk zaprezentowano wówczas podczas targów muzycznych w Cannes.

W tym samym roku nakładem Universal Music Polska ukazał się debiutancki album The Jet Set zatytułowany „Just Call Me”. Album uzyskał status złotej płyty. W roku 2007 zespół ponownie uczestniczył w polskich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, tym razem wygrywając, utworem „Time to Party”. W ramach promocji zespół odbył tournée po Europie (Hiszpania, Irlandia, Rosja, Ukraina, Cypr, Łotwa, Litwa).

 

We wrześniu 2009 roku odbyła się premiera pierwszego solowego albumu studyjnego wokalistki zatytułowanego „Sasha” wydanego nakładem Sony Music.

 

Równocześnie z ukazaniem się tego solistycznego albumu pop i pomimo jego sukcesu medialnego Sasha Strunin zadecydowała o wycofaniu się z estrady i rozpoczęła, idąc w ślady swojego dziadka, studia na Wydziale Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny).

Pracowała wówczas także nad skomponowanym przez siebie konceptualnym minialbumem zawierającym elementy muzyki klasycznej, elektronicznej i jazzu, który został wyróżniony i zaprezentowany jako jej praca dyplomowa pod tytułem „Viscera” podczas wystawy „Podświadomość zdarzeń” w Galerii Spokojna przy warszawskiej ASP w październiku 2014.

 

W okresie 2014-2019 występowała z kompozycjami z albumu „Woman In Black” z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych m.in. Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Śląskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz Filharmonii Płockiej pod kierownictwem Massimiliano Caldi a także z Orkiestrą Dętą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Krzesimira Dębskiego.

 

Album ten został wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia a premierowy koncert miał miejsce w 2017 roku

w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Krążek został wysoko oceniony przez krytyków muzycznych „Jazz Forum”, „JazzPress” oraz wielu tygodników opinii. Utwory na płytę zostały specjalnie dla niej skomponowane przez jazzmana Garego Guthmana i nagrane przez znakomitych polskich muzyków (Filip Wojciechowski -fortepian, Paweł Pańta-kontabas, Paweł Dobrowolski-perkusja, Michał Milczarek -gitara, Jacek Namysłowski-puzon i Marcin Kajper-saksofon i Gary Guthman -trąbka).


W latach 2017-2019 program ten był prezentowany na licznych koncertach m.in.: na Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Zaduszkach jazzowych w Kielcach, Manu Summer Jazz Sundays, festiwalu „Międzynarodowe Forum Pianistyczne Miastu Sanok”, festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki”, na Międzynarodowym Festiwalu Warszawa Singera, festiwalu „Muzyka u Źródeł” oraz na uroczystości „100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi i Polską” (koncert na specjalne zamówienie Premiera RP i ambasady Stanów Zjednoczonych).

 

W czerwcu 2019 artystka wydała album z wybranymi wierszami Mirona Białoszewskiego i muzyką Garego Guthmana zatytułowany „Autoportrety” (Soliton) a wsparło ją muzycznie Trio Filipa Wojciechowskiego z gościnnym udziałem kompozytora.


Koncerty premierowe projektu „Autoportrety” odbyły się latem w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Jazz na Starówce" a już we  wrześniu 2019 została nominowana za ten projekt do nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku".


Sasha Strunin  w listopadzie zadebiutowała z sukcesem na deskach teatralnych Warszawskiej Opery Kameralnej  w amerykańsko-polskim musicalu „List z Warszawy" a w grudniu 2019, w ramach Praskiej Kuźni Młodych Talentów, wraz z dziećmi z warszawskiej Pragi -Północ nagrała płytę pod tytułem „Praskie kolędowanie" oraz wzięła udział w teledysku stworzonym specjalnie do jednego z utworów na płycie.

bottom of page